TikTok i WeChat zostaną zablokowane w amerykańskich sklepach z aplikacjami

Departament Handlu potwierdził, że uniemożliwi użytkownikom z USA pobierania aplikacji TikTok i WeChat za pośrednictwem dowolnego sklepu z aplikacjami już w tą niedzielę. 

Amerykański rząd podjął decyzję o zablokowaniu dostępu do dwóch popularnych chińskich aplikacji: TikTok i We Chat. Chińska aplikacja WeChat zostanie całkowicie zamknięta w USA już w tą niedzielę. Jednak z TikToka Amerykanie będą mogli korzystać  do 12 listopada, czyli daty granicznej, gdy TikTok może zostać całkowicie zbanowany. 

TikTok poinformował, że jest „rozczarowany” taką decyzją i nie zgadza się z departamentem handlu mówiąc, że zobowiązał się już do „poziomu dodatkowej przejrzystości”. TikTok twierdzi również, że będzie nadal kwestionować niesprawiedliwy dekret wykonawczy, który został uchwalony bez należytego procesu. Co więcej podkreśla, że dekret ten grozi pozbawieniem Amerykanów i małych firm w całych Stanach Zjednoczonych ważnej platformy zarówno w kwestii wyrażania siebie, własnych poglądów, ale również możliwości zarabiania.

Zakaz wydany przez Departament Handlu jest zgodny z zarządzeniami wykonawczymi prezydenta Trumpa podpisanymi w sierpniu. Dało to amerykańskim firmom 45 dni na zaprzestanie współpracy z którąkolwiek z chińskich firm. Jeśli planowane partnerstwo między amerykańską firmą technologiczną Oracle a właścicielem TikTok ByteDance zostanie uzgodnione i zatwierdzone przez prezydenta Trumpa, aplikacja nie zostanie zablokowana. Pan Trump powiedział w piątek dziennikarzom, że wierzy, że umowa z TikTok może być zawarta „szybko”.

Od niedzieli użytkownicy TikTok nadal będą mogli korzystać z aplikacji w normalny sposób, jednak nie będą mogli pobierać nowych aktualizacji. Nie jest jednak jasne, jakie są motywy Trumpa. Prawdę mówiąc, nawet jeśli zakaz pobierania TikTok wejdzie w życie, nadal będzie działał na telefonach osób, które pobrały aplikację. Tak więc technicznie zacznie się realizować dopiero 12 listopada.

Pozostało 48 godzin do potencjalnego zakazu, więc wciąż jest czas na negocjacje, które Donald Trump uwielbia.

 

Powiązane zdjęcia:

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on tumblr
Tumblr